Merhaba Dünya!

Bir geleneği bozmayalım. Programlama dilleri öğrenilirken ilk yapılacak örnek ekrana merhaba dünya yazdırmaktır. Bu yazıda bunu ele alacağız. Örneği sadece bir java kodunu çalıştırmak olarak ele almanızı rica ediyorum. Göreceğiniz kod içerisinde anlamayacağınız bazı anahtar sözcükler olabilir. Bu yazının başarı kriteri merhaba dünya sözcüğünü editör konsolunda görebilmenizdir. Haydi başlayalım!

Eclipse kurulumunu gerçekleştirdikten sonra editörü ilk defa çalıştırdığınızda size workspace için bir lokasyon soracaktır. Kabaca workspace, sizin projelerinize dair bazı bilgilerin tutulduğu klasördür. Bu klasör ayrıca sizin kodlarınızı da saklayabilir ki genel disiplin de zaten bu yöndedir. Kendinize uygun bir workspace lokasyonu belirleyin ve editörü başlatın. Ben aşağıdaki gibi seçtim.

Ardından editör açılacak ve aşağıdaki ekran görüntüsündeki gibi bir ekranla karşılaşacaksınız. Ekran görüntüsündeki fare imlecinin altındaki işareti kaldırırsanız tekrar bu ekranla karşılaşmazsınız. Yine Welcome sekmesini gönül rahatlığıyla kapatabilirsiniz.

Gelelim ilk projemizi yaratmaya. File menüsünden New>Java Project yolunu izliyoruz.

Ardından açılacak ekranda Project name kısmına proje adı veriyoruz. Örneğe uygun olması açısından proje adını “Hello” olarak verdim. Geri kalan alanlara dokunmanıza gerek yok. Doğrudan finish ile bitirebilirsiniz.

Finish sonrası size “Modül oluşturayım mı?” diye bir soru sorabilir. Burada hayır (Don’t Create) seçeneği ile ilerleyebilirsiniz.

Projeyi boş şekilde oluşturmuş olduk.Şimdi içinde bir class oluşturmamız gerekiyor. Bunun için editörün sol tarafındaki Hello isimli, bir klasör görüntüsü ile simgelenen projemizi açıyoruz ve içinde bulunan src klasörüne sağ tıklıyoruz. Açılan menüden New>Class yolunu izliyoruz.

İlk java sınıfımızı yaratmaya çok yakınız. Name kısmına HelloWorld yazın ve imleçle gösterilen kutucuğu işaretleyin. Bu penceredeki detaylara daha sonra değineceğiz. Burayı tamamladığınızda editör size içi boş bir main methodu olan bir java sınıfı türetecektir.

Main methodu uygulamayı koşturmamızı sağlayan methoddur. Bir java programında akış main ile başlar. Biz de java dünyasına bu method içinde merhaba diyeceğiz. Aşağıda görmüş olduğunuz kod parçasının 6. satırında bu işi yapalım.

System.out.println(“Merhaba Dünya”);

Yukarıdaki ifadeyi 6. satıra eklediğimizde kodumuz şu görüntüye gelecektir.

public class HelloWorld {

	public static void main(String[] args) {
		// TODO Auto-generated method stub
		System.out.println("Merhaba Dünya");
	}

}

Şimdi de bu kodu çalıştıralım. Kodu çalıştırmak için editördeki yeşil butona basmanız yeterli olacaktır. Programın çıktısını console bölümünde Merhaba Dünya yazısıyla görmektesiniz. Java dünyasına hoşgeldiniz!

2 comments on Merhaba Dünya!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *